Váš košík je prázdný
0 položek | 0

Zadejte kritéria výběru tažného zařízení

Výrobce vozu:
Model vozu:
Typ motoru:

Zde naleznete otázky na nejčastější dotazy týkající se tažných zařízení a elektroinstalací:

> Jaký typ tažného zařízení lze zakoupit?

V zásadě máte možnost si vybrat mezi pevným nebo odnímatelným systémem. Zároveň lze volit různé výrobce, které naše firma nabízí. U pevných systémů se typy tažných jednotlivých výrobců nijak moc neliší, u odnímatelných systémů má každý výrobce svůj patentovaný způsob upínání. Více informací nalezente v sekci Tažná zařízení > Typy tažných.

> Jaký typ elektroinstalace budu k tažnému potřebovat?

Elektroinstalace jsou dnes co se týče provedení a montáže složitější než samotné tažné zařízení! V zásadě je lze rozděli na univerzální a speciální/typové. Přesný popis naleznete v sekci Elektroinstalace > Typy elektro . Náš personál Vám nicméně rád při výběru potřebné elektroinstalace pro Váš vůz rád pomůže! Každopádně je nutné pro správné určení znát přesný  typ vozu, rok výroby a další výbavu vozu - jako jsou zadní parkovací senzory, hlídání osvětlení vozu, atd.

> Jak je to s montáží tažného zařízení?

Montáž tažného zařízení lze provést dvěma způsoby - buď si jej namontuje sami svépomocí (eventulně někdo do na to nemá certifikaci) nebo v certifikované montážní firmě/dílně (jako je například ta naše!). V prvním případě je nutné před přihlášením projít Evidenční kontrolou na STK kde Vám správnost zapojení tažného zařízení a elektroinstalace zkontrolují a až pak budete moci nechat tažné zapsat. V druhém případě díky tomu, že je daná firma certifikována (buď dovozcem nebo výrobce) pro Vámi vybrané tažné zařízení, není nutné evidenční kontroly! Bude Vám stačit od dané firmy potvrzený Typový list kde datumem, SPZ a razítekm a podpisem ztvrzuje odborně provedenou montáž.

> Kde a jak se tažné přihlašuje?

K přihlášení tažného zařízení je vždy nutný tzv. Typový list, což je něco jako rodný list od tažného zařízení. Ten obsahuje všechny všechny důležité informace o tažném zařízení: na jaký je vůz, typ tažného  zařízení, výrobní číslo, číslo homologace, maximální svislé zatížení na hák a maximální hmotnost brzděného přívěsu.Budete-li si tažné montovat svépomocí je k přihlášení nutné ještě potvrzení z STK - viz. výše. Pak spolu s malým a velkým TP od vozu půjde na odbor Dopravy na Magistrátu města kde je vůz přihlášen a zde Vám tažné do obou TP za správní poplatek 50,- Kč zapíší.

V případě, že si pak necháte tažné namontovat v certifikovaném servisu bude Vám tento typový list také potvrzen danou firmou, která uvede datum montáže, SPZ Vašeho vozu a potvrdí vše razítkem. Postup přihlášení je pak stejný - návštěva Magistrátu města, 50,- Kč poplatek a zápis tažného do obou TP.

> Co znamenají hodnoty zatížení uváděné na Typovém listu?

 Na typovém listu najdete dvě hodnoty zatížení: maximální svislé zatížení na hák a maximální hodnota brzděného přívěsu:

a) maximální svislé zatížení na hák - tato hodnota je důležitá předvším když chcete na tažné použít nosič kol. Hmotnost nosiče kol spolu se samotnými koly by neměla být vyšší než udáváná hodnota v Typovém listu. Většina tažných je dnes dimenzována a testována na mnohem větší zatížení než je povoleno Typovým listem, ale nosič kol na tažné je tou největší záteží jak pro samotný hák tak i pro celé tažné. Doporučejeme tedy dodržovat povolené hodnoty!

b) maximální brzděný přívěs - tato hodnota udává jak velký/těžký lze za tažné zařízení připojit brzděný přívěs. Tažná jsou vždy homologována na nejvyšší možnou zátež daného typu vozu, která je určena jak hmotností vozu, tak i motorizací či pohonem kol (4x2 nebo 4x4). Nicméně každý vůz má od výrobce již ve velkém TP stanovenu hodnotu, kterou daný vůz může táhnout a ta může být nižší než je stanovená hodnota od tažného v Typovém listu. Vždy platí, že je směrodatná hodnota ve velkém TP od vozu a tu Vám také při zápisu povolý/zapíší! Navýšení na hodnotu udávanou Typovým listem není možné!

 > Koupil jsem vůz s tažným zařízením, které není zapsané v TP - co mám dělat?

Dodatečné zapsání tažného do TP je možné - naše firma Vám umí vystavit tzv. duplikát Typového listu, který pak slouží k přihlášení. Potřebujeme k tomu znát údaje z výrobního štítku, který naleznete na hlavním nosníku tažného zařízení. Opiště nám prosím tyto údaje a my Vám obratem duplikát za poplatek 200,- Kč vystavíme. Spolu s ním pak půjdete na Evidenční kontrolu na STK, kde Vám funkčnost a správnost zapojení tažného zařízení a elektroinstalace zkontrolují, vydají prohlášení, že jej lze používat a spolu s těmito dokumenty, velkým a malým TP pak necháte na příslušeném Magistrátu města tažné zařízení do TP dopsat za poplatek 50,- Kč.

 > Ztratil jsem klíče od odnímatelného systému tažného zařízení - jak seženu nové?

I tento problém lze řešit i když u každého výrobce tažného zařízení trochu jiným způsobem. Vždy je k tomu zapotřebí identifikovat jistý číselný kód na samotném odnímatelném háku - zde je stručný popis jak to udělat u jednotlivýc výrobců. Pokud si chcete být 100% jistí neváhejte nás kontaktovat pro pomoc:

AUTOHAK = opište údaje vyražené na zámku odnímatelného háku

BOSAL/ORIS = zde je nejdříve nutné identifikovat přesný odnímatelný systém - kontakujte nás prosím!

BRINK/THULE = opište údaje vyražené na zámku odnímatelného háku

GDW = opište údaje vyražené na zámku odnímatelného háku

PROF SVAR = u tohoto výrobce nelze zajistit náhradní klíče, je nutné vyměnit vložku zámku s novými klíče. Kontaktujte nás prosím!

WESTFALIA = je nutné vyzkoušet jeden z padesáti klíčů, které výrobce používá a podle toho objednat náhradní klíček. Tento svazek 50-ti klíčů je možné u nás ve firmě vyzkoušet.